Nowe etykiety energetyczne – omawiamy ważne zmiany w oznaczeniach

autor: Adam Małecki

Badania zlecone przez Komisję Europejską wykazały, że dla niemal 80% konsumentów z państw Wspólnoty ważnym kryterium podczas wyboru AGD i RTV jest klasa energetyczna. Oszczędności w zużyciu energii i troska o środowisko jest więc dla zdecydowanej większości europejskich konsumentów ważnym zagadnieniem. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na ważne zmiany, jakie zaszły w ostatnim czasie w etykietach stosowanych na rynkach UE.

Adobe Stock

Od 1 marca 2021 roku zaczęto stosować nowe etykiety oznaczające klasy energetyczne sprzętu. Przez lata stosowania poprzedniego systemu klasyfikacji doszło bowiem do licznych zmian i ewolucji, które przełożyły się w praktyce na faktyczne zmniejszenie świadomości konsumentów odnośnie do zużycia energii. Najbardziej dobitnym przykładem było stosowanie kategorii A z dodanymi kolejnymi plusami – szybko okazało się, że na rynku dostępne są wyłącznie urządzenia klasy A, zaś ewentualne różnice polegały jedynie na liczbie dodanych plusów. W rezultacie trudno było znaleźć w sklepach urządzenia niższych kategorii – wszystkie etykiety komunikowały konsumentom, że mają do czynienia z produktem z najwyższej półki.

Schemat ilustrujący zmiany w etykietach energetycznych. Po prawej stronie wzór będący w użyciu od 1 marca br. Oprócz tego, że nie ma już oznaczeń w formie plusów, zwiększono także czytelność pozostałych elementów. Źródło: gov.pl.

Dlatego władze Wspólnoty zdecydowały się na wprowadzenie nowego systemu etykiet dla: lodówek, zamrażarek, większych urządzeń chłodniczych wykorzystywanych na przykład w sklepach, pralek, pralko-suszarek, zmywarek do naczyń, telewizorów i monitorów. Co więcej, już od 1 września nowy system etykietowania obejmie także urządzenia stanowiące źródła światła.

Bodaj najważniejszą zmianę w stosunku do etykiet stosowanych przed 1 marca stanowią nowe kategorie. Przede wszystkim wyeliminowano kategorie A+++, A++ i A+. W rezultacie najwyższą klasę stanowi A, natomiast najniższą G, zamiast D. Skalę przesunięto tak, aby wyeliminować wspomniane już przeświadczenie, że klasa A+ jest zbliżona do A++. To jednak nie koniec – limity ustalono tak, aby po przeskalowaniu pierwsza klasa efektywności energetycznej była pusta. Dopuszcza się nawet sytuacje, aby na rynku nie było urządzeń spełniających wygórowane wymogi dwóch pierwszych klas. Przynajmniej w początkowym okresie obowiązywania nowych etykiet oznacza to w praktyce, że urządzenia klasy B lub C są najbardziej efektywnymi energetycznie produktami dostępnymi na rynku.

Chłodziarko-zamrażarka Beko MCNA406E63ZXBN otrzymała klasę energetyczną C. Oznacza to, że zgodnie z założeniami nowego systemu etykiet jest to w tej chwili jedna z najlepszych propozycji dostępnych na rynku.

Kolejną zmianę stanowi kod QR, który można zeskanować aparatem w smartfonie. Dzięki temu konsument uzyska dostęp do dodatkowych informacji dotyczących produktów i ich zapotrzebowania energetycznego. Zrewidowano także stosowane piktogramy tak, aby odpowiadały funkcjonalności współczesnych urządzeń. Na przykład klasa energetyczna telewizorów obsługujących zwiększoną rozpiętość tonalną (popularne HDR) jest ustalana właśnie w trybie HDR, gdyż to wówczas urządzenie zużywa najwięcej prądu. Listę nowości zamyka wskazanie zużycia energii wyrażone w kilowatogodzinach na okres, np. kWh/rok, w kWh /1000 godzin czy kWh /100 cykli. Suma zmian będzie więc miała bezpośrednie przełożenie na zwiększanie świadomości konsumentów podczas ich wyborów.

Jak przechowywać żywność w lodówce? Niektóre zasady mogą cię zaskoczyć

autor: Agnieszka Małgorzata Adamska

Lodówka to nieocenione urządzenie, dzięki któremu możemy się cieszyć świeżością jedzenia znacznie dłużej. Żeby jednak zachować pełnię smaku i wartości odżywczych produktów, należy wiedzieć, jak prawidłowo je przechowywać. Z naszym przewodnikiem już nigdy nie popełnisz żadnego błędu!

Adobe Stock



Sygnały, które mogą oznaczać, że produkt jest nieświeży

• owoce i warzywa: brązowe plamy, utrata jędrności, zapach fermentacji, biały nalot na skórce i zielona pleśń

• nabiał: nieświeży zapach, żółtawy kolor, lepka powierzchnia, biały nalot i pleśń

• mięso i wędliny: nieświeży zapach, lepka konsystencja, zielony nalot

• produkty sojowe: zapach fermentacji, nienaturalnie gęsta lub zważona konsystencja (napoje sojowe), zmieniony, „tępy” smak, biały nalot i pleśń

• przetwory owocowe i warzywne: zmieniona konsystencja, silny odór fermentacji, rozwarstwienie produktu, pleśń



Pomocne triki dotyczące przechowywania żywności

• Sięgając do lodówki, wybieraj te produkty, które zostały kupione najwcześniej albo mają najkrótszą datę ważności.

• Żeby uniknąć zeschnięcia żywności, watro trzymać ją w specjalnych pojemnikach lub też w pergaminowym papierze. Dotyczy to głównie twardych serów, wędlin oraz pokrojonych owoców i warzyw.

• Liście sałaty i kapusty zachowają dłużej kruchość i świeży smak, jeżeli zawiniemy je w mokrą gazetę.

• Koperek i natka pietruszki oprócz chłodu potrzebują też nawodnienia, dlatego przechowuj je w słoiku z wodą w bocznej kieszeni lodówki.

Jak jeszcze można przedłużyć jakość i trwałość produktów spożywczych w lodówce?

Unikaj częstego otwierania drzwi lodówki – przez to do jej wnętrza dostaje się ciepłe powietrze.

Nie układaj produktów w lodówce obok siebie. Zachowując przestrzeń pomiędzy nimi, zadbasz o odpowiednią cyrkulację powietrza, a co za tym idzie – o świeżość jedzenia. Wybierz lodówkę wyposażoną w najnowsze rozwiązania, które mają za zadanie zadbać o świeżość i jakość żywności. Dobrym przykładem są lodówki z Technologią HarvestFresh , która pozwala cieszyć się naturalnym bogactwem świeżych roślin dużo dłużej niż w zwykłych warunkach. System oparto na działaniu trzech kolorów światła, imitując naturalny cykl promieni słonecznych. Dzięki temu owoce i warzywa zachowują doskonały smak i bogactwo cennych składników odżywczych (działanie Technologii HarvestFresh potwierdziły badania w niezależnych laboratoriach Intertek na podstawie pomiarów witaminy C i witaminy A w pomidorach i zielonej papryce, bezpośrednio poddanych działaniu technologii świetlnej w porównaniu z dniem 0 w okresie 7 dni).

Światło kontra wirusy, czyli jak nowoczesne AGD pomaga w walce o zdrowe życie i dba o dezynfekcję

autor: Materiał Partnera

W dobie pandemii koronawirusa o mało czym mówi się tyle, co o potrzebie stałego dbania o czystość. O wymogu jej zachowania przypominają nam odpowiednie komunikaty w miejscach pracy, restauracjach czy nawet stacjach benzynowych, które do tej pory raczej ze sterylną czystością się nie kojarzyły. Warto się jednak zastanowić, czy bez podobnych „przypominajek” będziemy pamiętać o dezynfekcji także w domu, którego przecież nie będziemy plakatować odpowiednimi broszurami.

Materiały prasowe

Na tę ogólnoświatową potrzebę odpowiedzieli już producenci AGD, wprowadzając na rynek nowoczesne urządzenia, które mają pomóc nam w utrzymaniu jeszcze lepszej higieny w domu i poza nim. Główną rolę sprawczą pełni tu światło UV, od dawna znane jako jeden z największych wrogów bakterii i wirusów.

Światło UV działa na wirusy i bakterie terminalnie. Działanie jego promieni sprawia, że molekularna struktura RNA i DNA mikroustrojów ulega kompletnemu rozpadowi, gwarantując niemal stuprocentową skuteczność. Dzięki temu możemy mieć pewność, że potraktowane odpowiednią dawką światła UV warzywa, owoce… czy nawet nasze ubrania, zostaną poddane efektywnej sterylizacji.



W lodówkach żarówki UV zainstalowane są na ogół w specjalnej szufladzie, a ich aktywacja na około 40 minut zagwarantuje nam dogłębną dezynfekcję żywności. Oczywiście nic nie zastąpi dokładnego mycia warzyw i owoców (a także rąk), ale tego, czego nie zmyje woda, pozbędzie się światło UV. Nie musimy się tu martwić także o jakieś specjalne układanie żywności (pomijając fakt, że produkty nie mogą leżeć jedno na drugim), bowiem o rozprowadzania światła dba specjalny algorytm i odpowiednie rozmieszczenie żarówek.

W pralkach działanie światła UV połączone jest ze specjalnymi programami prania w wysokiej temperaturze. Ich użycie to gwarancja prania, które docenią dzieci, właściciele zwierząt oraz alergicy. Podobne rozwiązanie stosowane jest również w nowoczesnych suszarkach automatycznych, coraz częściej goszczących w polskich domach.

Wreszcie, producenci AGD oferują także specjalne urządzenia do dezynfekcji innych przedmiotów codziennego użytku, jak choćby talerze, zabawki czy nawet klucze i portfel, które w ciągu dnia mogą mieć kontakt z najprzeróżniejszymi zarazkami. Wyglądające nieco jak kuchenka mikrofalowa urządzenia nie zajmują wiele miejsca, a gwarantują możliwość szybkiego, bezproblemowego odkażania tych przedmiotów, o których czystości nie jesteśmy do końca przekonani.

Dość powiedzieć, że światło UV może bardzo ułatwić nam życie w nowej rzeczywistości. Pomyśleć tylko, że wystarczyło wziąć wzór z samej natury.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.