Nowe etykiety energetyczne – omawiamy ważne zmiany w oznaczeniach

autor: Adam Małecki

Badania zlecone przez Komisję Europejską wykazały, że dla niemal 80% konsumentów z państw Wspólnoty ważnym kryterium podczas wyboru AGD i RTV jest klasa energetyczna. Oszczędności w zużyciu energii i troska o środowisko jest więc dla zdecydowanej większości europejskich konsumentów ważnym zagadnieniem. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na ważne zmiany, jakie zaszły w ostatnim czasie w etykietach stosowanych na rynkach UE.

Adobe Stock

Od 1 marca 2021 roku zaczęto stosować nowe etykiety oznaczające klasy energetyczne sprzętu. Przez lata stosowania poprzedniego systemu klasyfikacji doszło bowiem do licznych zmian i ewolucji, które przełożyły się w praktyce na faktyczne zmniejszenie świadomości konsumentów odnośnie do zużycia energii. Najbardziej dobitnym przykładem było stosowanie kategorii A z dodanymi kolejnymi plusami – szybko okazało się, że na rynku dostępne są wyłącznie urządzenia klasy A, zaś ewentualne różnice polegały jedynie na liczbie dodanych plusów. W rezultacie trudno było znaleźć w sklepach urządzenia niższych kategorii – wszystkie etykiety komunikowały konsumentom, że mają do czynienia z produktem z najwyższej półki.

Schemat ilustrujący zmiany w etykietach energetycznych. Po prawej stronie wzór będący w użyciu od 1 marca br. Oprócz tego, że nie ma już oznaczeń w formie plusów, zwiększono także czytelność pozostałych elementów. Źródło: gov.pl.

Dlatego władze Wspólnoty zdecydowały się na wprowadzenie nowego systemu etykiet dla: lodówek, zamrażarek, większych urządzeń chłodniczych wykorzystywanych na przykład w sklepach, pralek, pralko-suszarek, zmywarek do naczyń, telewizorów i monitorów. Co więcej, już od 1 września nowy system etykietowania obejmie także urządzenia stanowiące źródła światła.

Bodaj najważniejszą zmianę w stosunku do etykiet stosowanych przed 1 marca stanowią nowe kategorie. Przede wszystkim wyeliminowano kategorie A+++, A++ i A+. W rezultacie najwyższą klasę stanowi A, natomiast najniższą G, zamiast D. Skalę przesunięto tak, aby wyeliminować wspomniane już przeświadczenie, że klasa A+ jest zbliżona do A++. To jednak nie koniec – limity ustalono tak, aby po przeskalowaniu pierwsza klasa efektywności energetycznej była pusta. Dopuszcza się nawet sytuacje, aby na rynku nie było urządzeń spełniających wygórowane wymogi dwóch pierwszych klas. Przynajmniej w początkowym okresie obowiązywania nowych etykiet oznacza to w praktyce, że urządzenia klasy B lub C są najbardziej efektywnymi energetycznie produktami dostępnymi na rynku.

Chłodziarko-zamrażarka Beko MCNA406E63ZXBN otrzymała klasę energetyczną C. Oznacza to, że zgodnie z założeniami nowego systemu etykiet jest to w tej chwili jedna z najlepszych propozycji dostępnych na rynku.

Kolejną zmianę stanowi kod QR, który można zeskanować aparatem w smartfonie. Dzięki temu konsument uzyska dostęp do dodatkowych informacji dotyczących produktów i ich zapotrzebowania energetycznego. Zrewidowano także stosowane piktogramy tak, aby odpowiadały funkcjonalności współczesnych urządzeń. Na przykład klasa energetyczna telewizorów obsługujących zwiększoną rozpiętość tonalną (popularne HDR) jest ustalana właśnie w trybie HDR, gdyż to wówczas urządzenie zużywa najwięcej prądu. Listę nowości zamyka wskazanie zużycia energii wyrażone w kilowatogodzinach na okres, np. kWh/rok, w kWh /1000 godzin czy kWh /100 cykli. Suma zmian będzie więc miała bezpośrednie przełożenie na zwiększanie świadomości konsumentów podczas ich wyborów.

Jak przechowywać żywność w lodówce? Niektóre zasady mogą cię zaskoczyć

autor: Agnieszka Małgorzata Adamska

Lodówka to nieocenione urządzenie, dzięki któremu możemy się cieszyć świeżością jedzenia znacznie dłużej. Żeby jednak zachować pełnię smaku i wartości odżywczych produktów, należy wiedzieć, jak prawidłowo je przechowywać. Z naszym przewodnikiem już nigdy nie popełnisz żadnego błędu!

Adobe StockSygnały, które mogą oznaczać, że produkt jest nieświeży

• owoce i warzywa: brązowe plamy, utrata jędrności, zapach fermentacji, biały nalot na skórce i zielona pleśń

• nabiał: nieświeży zapach, żółtawy kolor, lepka powierzchnia, biały nalot i pleśń

• mięso i wędliny: nieświeży zapach, lepka konsystencja, zielony nalot

• produkty sojowe: zapach fermentacji, nienaturalnie gęsta lub zważona konsystencja (napoje sojowe), zmieniony, „tępy” smak, biały nalot i pleśń

• przetwory owocowe i warzywne: zmieniona konsystencja, silny odór fermentacji, rozwarstwienie produktu, pleśńPomocne triki dotyczące przechowywania żywności

• Sięgając do lodówki, wybieraj te produkty, które zostały kupione najwcześniej albo mają najkrótszą datę ważności.

• Żeby uniknąć zeschnięcia żywności, watro trzymać ją w specjalnych pojemnikach lub też w pergaminowym papierze. Dotyczy to głównie twardych serów, wędlin oraz pokrojonych owoców i warzyw.

• Liście sałaty i kapusty zachowają dłużej kruchość i świeży smak, jeżeli zawiniemy je w mokrą gazetę.

• Koperek i natka pietruszki oprócz chłodu potrzebują też nawodnienia, dlatego przechowuj je w słoiku z wodą w bocznej kieszeni lodówki.

Jak jeszcze można przedłużyć jakość i trwałość produktów spożywczych w lodówce?

Unikaj częstego otwierania drzwi lodówki – przez to do jej wnętrza dostaje się ciepłe powietrze.

Nie układaj produktów w lodówce obok siebie. Zachowując przestrzeń pomiędzy nimi, zadbasz o odpowiednią cyrkulację powietrza, a co za tym idzie – o świeżość jedzenia. Wybierz lodówkę wyposażoną w najnowsze rozwiązania, które mają za zadanie zadbać o świeżość i jakość żywności. Dobrym przykładem są lodówki z Technologią HarvestFresh , która pozwala cieszyć się naturalnym bogactwem świeżych roślin dużo dłużej niż w zwykłych warunkach. System oparto na działaniu trzech kolorów światła, imitując naturalny cykl promieni słonecznych. Dzięki temu owoce i warzywa zachowują doskonały smak i bogactwo cennych składników odżywczych (działanie Technologii HarvestFresh potwierdziły badania w niezależnych laboratoriach Intertek na podstawie pomiarów witaminy C i witaminy A w pomidorach i zielonej papryce, bezpośrednio poddanych działaniu technologii świetlnej w porównaniu z dniem 0 w okresie 7 dni).

Światło kontra wirusy, czyli jak nowoczesne AGD pomaga w walce o zdrowe życie i dba o dezynfekcję

autor: Materiał Partnera

W dobie pandemii koronawirusa o mało czym mówi się tyle, co o potrzebie stałego dbania o czystość. O wymogu jej zachowania przypominają nam odpowiednie komunikaty w miejscach pracy, restauracjach czy nawet stacjach benzynowych, które do tej pory raczej ze sterylną czystością się nie kojarzyły. Warto się jednak zastanowić, czy bez podobnych „przypominajek” będziemy pamiętać o dezynfekcji także w domu, którego przecież nie będziemy plakatować odpowiednimi broszurami.

Materiały prasowe

Na tę ogólnoświatową potrzebę odpowiedzieli już producenci AGD, wprowadzając na rynek nowoczesne urządzenia, które mają pomóc nam w utrzymaniu jeszcze lepszej higieny w domu i poza nim. Główną rolę sprawczą pełni tu światło UV, od dawna znane jako jeden z największych wrogów bakterii i wirusów.

Światło UV działa na wirusy i bakterie terminalnie. Działanie jego promieni sprawia, że molekularna struktura RNA i DNA mikroustrojów ulega kompletnemu rozpadowi, gwarantując niemal stuprocentową skuteczność. Dzięki temu możemy mieć pewność, że potraktowane odpowiednią dawką światła UV warzywa, owoce… czy nawet nasze ubrania, zostaną poddane efektywnej sterylizacji.W lodówkach żarówki UV zainstalowane są na ogół w specjalnej szufladzie, a ich aktywacja na około 40 minut zagwarantuje nam dogłębną dezynfekcję żywności. Oczywiście nic nie zastąpi dokładnego mycia warzyw i owoców (a także rąk), ale tego, czego nie zmyje woda, pozbędzie się światło UV. Nie musimy się tu martwić także o jakieś specjalne układanie żywności (pomijając fakt, że produkty nie mogą leżeć jedno na drugim), bowiem o rozprowadzania światła dba specjalny algorytm i odpowiednie rozmieszczenie żarówek.

W pralkach działanie światła UV połączone jest ze specjalnymi programami prania w wysokiej temperaturze. Ich użycie to gwarancja prania, które docenią dzieci, właściciele zwierząt oraz alergicy. Podobne rozwiązanie stosowane jest również w nowoczesnych suszarkach automatycznych, coraz częściej goszczących w polskich domach.

Wreszcie, producenci AGD oferują także specjalne urządzenia do dezynfekcji innych przedmiotów codziennego użytku, jak choćby talerze, zabawki czy nawet klucze i portfel, które w ciągu dnia mogą mieć kontakt z najprzeróżniejszymi zarazkami. Wyglądające nieco jak kuchenka mikrofalowa urządzenia nie zajmują wiele miejsca, a gwarantują możliwość szybkiego, bezproblemowego odkażania tych przedmiotów, o których czystości nie jesteśmy do końca przekonani.

Dość powiedzieć, że światło UV może bardzo ułatwić nam życie w nowej rzeczywistości. Pomyśleć tylko, że wystarczyło wziąć wzór z samej natury.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.