Najciekawsze trendy kuchenne 2021
Metalowe półki, heksagony i spiek kwarcowy – nie ma wątpliwości, że elementy kuchennego wyposażenia powinny być dekoracyjne i łatwe do utrzymania w czystości. Szukasz rozwiązań idących w parze z nowoczesną technologią? Oto przegląd najciekawszych propozycji tego sezonu!
Pandemia i konieczność spędzania w domu ogromnej większości dnia skierowała nasze oczy na to, co najważniejsze w aranżacji kuchni, czyli funkcjonalność i indywidualny styl. Stawiamy na minimalizm i oszczędność, ale przede wszystkim zwracamy uwagę na jakość wykonania. Prym wiedzie dziś styl etno połączony z egzotyką, monochromatyzm w postaci bieli, czerni lub szarości, a także powrót do lat 60. i 70. Co ciekawe, kuchnie nawiązujące stylem do tamtych dekad prezentują się wyjątkowo nowocześnie, a to dlatego, że dziś łączymy je z inteligentną technologią. Na co warto zwrócić uwagę?
Etno, mozaika i heksagony
Istotną rolę w kuchni odkrywają nie tylko meble, ale także wykończenie ścian. Jednym z ciekawszych rozwiązań są płytki fornirowane, które wyglądają jak lite drewno. Różnica jest taka, że są znacznie tańsze np. od dębowych paneli, a do tego łatwiejsze w pielęgnacji. Miłośnicy etnicznych klimatów mogą rozsmakować się w płytkach etno wzorowanych na wyrobach rzemieślniczych. Tego typu glazura charakteryzuje się nieregularną fakturą, cieniowanymi krawędziami oraz wąskimi spoinami. W modzie są również płytki strukturalne, które dają wrażenie trójwymiarowej przestrzeni – najchętniej wybieramy klasyczną biel lub czerń, ale nie unikamy też bardziej odważnych kolorów, takich jak złoto, szafir, butelkowa zieleń czy nieoczywisty odcień morskiego. Warto też wspomnieć o płytkach heksagonalnych (tzw. plastry miodu), np. marokańskiej mozaice lub trójkolorowym połączeniu black & white & grey.
Metal, drewno i kamień
Nowoczesne kuchnie zyskują przy bliższym poznaniu dzięki szlachetnym surowcom. Chłodna biel i szarość zostają ocieplone za pomocą drewnianego blatu lub wyspy, która w naturalny sposób łączy kuchnię z salonem. Aranżację wnętrza porządkuje duet w postaci blatu i ściany w jednakowym kolorze. Na topie kuchennych trendów są też metalowe półki, na których możemy trzymać świeże zioła, doniczki z egotycznymi roślinami lub książki kucharskie. Taki akcent znakomicie wygląda w kuchni w stylu industrialnym. Jeśli chodzi o meble, w dalszym ciągu stawiamy na lśniące fronty, np. białe, które pasują do każdego wystroju. Dodają nie tylko lekkości, ale przede wszystkim rozjaśniają i optycznie powiększają przestrzeń. Dla kontrastu łączymy je z gładkim, czarnym blatem i ożywiamy barwnymi akcentami. Jakimi? Choćby kolorowym zestawem sztućców i łopatek lub pastelowymi doniczkami.
Złoto, miedź i marmurowe wzory
Wielbicielom minimalizmu z pewnością przypadną do gustu płyty odwzorowujące naturalny kamień. Projektanci proponują gres z delikatnym, marmurowym wzorem – białe pęknięcia na czarnym tle lub odwrotnie. Taki koncept sprawdzi się zarówno na ścianie, jak i podłodze, blacie czy meblach. Oprócz tego mamy także spiek kwarcowy, który dzięki swej wytrzymałości cieszy się dużym powodzeniem. Jest to mieszanka naturalnych minerałów (np. piasku kwarcowego lub skał granitowych), które nie występują naturalnie w środowisku, ale można je specjalnie połączyć i utwardzić. W ten sposób otrzymujemy grubą i wytrzymałą płytę, która stanowi alternatywę dla popularnego marmuru, granitu bądź konglomeratu. Warto wiedzieć, że spiek kwarcowy może służyć również do wykańczania mebli. Z czym go łączymy? Najchętniej z detalami w kolorze miedzi lub różowego złota, dzięki którym kuchnia zyskuje oryginalny charakter.
Inteligentne sprzęty kuchenne
W kuchni czułej na trendy nie może zabraknąć oczywiście nowinek technologicznych. Dziś urządzenia AGD potrafią dopasować się do każdej przestrzeni. Synonimem elegancji jest głównie czarne szkło, które nigdy nie wychodzi z mody. W linii Beko mamy lodówki, płyty gazowe, indukcyjne i piekarniki do zabudowy w różnych odcieniach – od klasycznej czerni po grafit, szarość i biel. Technologia indukcyjna w płytach Beko sprawia, że nieużywana w danej chwili strefa grzewcza pozostaje zimna, a dania przygotowywane są szybko i z minimalną utratą energii. Piekarnik posiada możliwość pieczenia konwencjonalnego lub parowego na kilku poziomach, a do tego ma funkcję czyszczącą oraz zabezpieczenie w formie chowanych pokręteł. Uzupełnieniem zestawu będzie okap teleskopowy lub kominowy, który pochłania zapachy w trakcie gotowania, a przy tym pracuje cicho. Taki sprzęt świetnie wpisuje się w estetykę każdej kuchni – tradycyjnej, nowoczesnej lub bardziej ekstrawaganckiej.
Lodówki inspirowane naturą
Miłośnicy kuchennego designu z pewnością docenią również lodówkę Beko z technologią HarvestFresh
, zasilaną światłem. Została ona wyposażona w technologię 3 kolorów w szufladzie lodówki, które imitują 24-godzinny cykl słońca, co pozwala przedłużyć świeżość warzyw i owoców. W zależności od pory dnia kolor się zmienia i ma określone właściwości. Niebieski wskazuje czas pobudki i fotosyntezy o świcie. Zielony imituje czas najsilniejszego światła słonecznego w środku dnia. Z kolei czerwony utrzymuje fotosyntezę aż do zmierzchu i jest wprowadzeniem do fazy nocnej – która trwa 12 godzin (w tym czasie w szufladzie panuje ciemność). To naturalne odwzorowanie światła słonecznego, którego potrzebują rośliny, aby zachować cenne właściwości. Dzięki temu ogórki, papryka, szpinak czy marchew nie tracą witamin i minerałów, a my możemy cieszyć się ich smakiem przez dłuższy czas. Co za tym idzie, możemy lepiej zadbać o nasze zdrowie i odporność, która – nie ma wątpliwości – jest dziś na wagę złota.
Przeczytaj także: