Najciekawsze trendy kuchenne 2021

autor: Katarzyna Rapczyńska-Lubieńska

Metalowe półki, heksagony i spiek kwarcowy – nie ma wątpliwości, że elementy kuchennego wyposażenia powinny być dekoracyjne i łatwe do utrzymania w czystości. Szukasz rozwiązań idących w parze z nowoczesną technologią? Oto przegląd najciekawszych propozycji tego sezonu!

Materiały prasowe

Pandemia i konieczność spędzania w domu ogromnej większości dnia skierowała nasze oczy na to, co najważniejsze w aranżacji kuchni, czyli funkcjonalność i indywidualny styl. Stawiamy na minimalizm i oszczędność, ale przede wszystkim zwracamy uwagę na jakość wykonania. Prym wiedzie dziś styl etno połączony z egzotyką, monochromatyzm w postaci bieli, czerni lub szarości, a także powrót do lat 60. i 70. Co ciekawe, kuchnie nawiązujące stylem do tamtych dekad prezentują się wyjątkowo nowocześnie, a to dlatego, że dziś łączymy je z inteligentną technologią. Na co warto zwrócić uwagę?

Etno, mozaika i heksagony

Istotną rolę w kuchni odkrywają nie tylko meble, ale także wykończenie ścian. Jednym z ciekawszych rozwiązań są płytki fornirowane, które wyglądają jak lite drewno. Różnica jest taka, że są znacznie tańsze np. od dębowych paneli, a do tego łatwiejsze w pielęgnacji. Miłośnicy etnicznych klimatów mogą rozsmakować się w płytkach etno wzorowanych na wyrobach rzemieślniczych. Tego typu glazura charakteryzuje się nieregularną fakturą, cieniowanymi krawędziami oraz wąskimi spoinami. W modzie są również płytki strukturalne, które dają wrażenie trójwymiarowej przestrzeni – najchętniej wybieramy klasyczną biel lub czerń, ale nie unikamy też bardziej odważnych kolorów, takich jak złoto, szafir, butelkowa zieleń czy nieoczywisty odcień morskiego. Warto też wspomnieć o płytkach heksagonalnych (tzw. plastry miodu), np. marokańskiej mozaice lub trójkolorowym połączeniu black & white & grey.



Metal, drewno i kamień

Nowoczesne kuchnie zyskują przy bliższym poznaniu dzięki szlachetnym surowcom. Chłodna biel i szarość zostają ocieplone za pomocą drewnianego blatu lub wyspy, która w naturalny sposób łączy kuchnię z salonem. Aranżację wnętrza porządkuje duet w postaci blatu i ściany w jednakowym kolorze. Na topie kuchennych trendów są też metalowe półki, na których możemy trzymać świeże zioła, doniczki z egotycznymi roślinami lub książki kucharskie. Taki akcent znakomicie wygląda w kuchni w stylu industrialnym. Jeśli chodzi o meble, w dalszym ciągu stawiamy na lśniące fronty, np. białe, które pasują do każdego wystroju. Dodają nie tylko lekkości, ale przede wszystkim rozjaśniają i optycznie powiększają przestrzeń. Dla kontrastu łączymy je z gładkim, czarnym blatem i ożywiamy barwnymi akcentami. Jakimi? Choćby kolorowym zestawem sztućców i łopatek lub pastelowymi doniczkami.

Złoto, miedź i marmurowe wzory

Wielbicielom minimalizmu z pewnością przypadną do gustu płyty odwzorowujące naturalny kamień. Projektanci proponują gres z delikatnym, marmurowym wzorem – białe pęknięcia na czarnym tle lub odwrotnie. Taki koncept sprawdzi się zarówno na ścianie, jak i podłodze, blacie czy meblach. Oprócz tego mamy także spiek kwarcowy, który dzięki swej wytrzymałości cieszy się dużym powodzeniem. Jest to mieszanka naturalnych minerałów (np. piasku kwarcowego lub skał granitowych), które nie występują naturalnie w środowisku, ale można je specjalnie połączyć i utwardzić. W ten sposób otrzymujemy grubą i wytrzymałą płytę, która stanowi alternatywę dla popularnego marmuru, granitu bądź konglomeratu. Warto wiedzieć, że spiek kwarcowy może służyć również do wykańczania mebli. Z czym go łączymy? Najchętniej z detalami w kolorze miedzi lub różowego złota, dzięki którym kuchnia zyskuje oryginalny charakter.



Inteligentne sprzęty kuchenne

W kuchni czułej na trendy nie może zabraknąć oczywiście nowinek technologicznych. Dziś urządzenia AGD potrafią dopasować się do każdej przestrzeni. Synonimem elegancji jest głównie czarne szkło, które nigdy nie wychodzi z mody. W linii Beko mamy lodówki, płyty gazowe, indukcyjne i piekarniki do zabudowy w różnych odcieniach – od klasycznej czerni po grafit, szarość i biel. Technologia indukcyjna w płytach Beko sprawia, że nieużywana w danej chwili strefa grzewcza pozostaje zimna, a dania przygotowywane są szybko i z minimalną utratą energii. Piekarnik posiada możliwość pieczenia konwencjonalnego lub parowego na kilku poziomach, a do tego ma funkcję czyszczącą oraz zabezpieczenie w formie chowanych pokręteł. Uzupełnieniem zestawu będzie okap teleskopowy lub kominowy, który pochłania zapachy w trakcie gotowania, a przy tym pracuje cicho. Taki sprzęt świetnie wpisuje się w estetykę każdej kuchni – tradycyjnej, nowoczesnej lub bardziej ekstrawaganckiej.

Lodówki inspirowane naturą

Miłośnicy kuchennego designu z pewnością docenią również lodówkę Beko z technologią HarvestFresh , zasilaną światłem. Została ona wyposażona w technologię 3 kolorów w szufladzie lodówki, które imitują 24-godzinny cykl słońca, co pozwala przedłużyć świeżość warzyw i owoców. W zależności od pory dnia kolor się zmienia i ma określone właściwości. Niebieski wskazuje czas pobudki i fotosyntezy o świcie. Zielony imituje czas najsilniejszego światła słonecznego w środku dnia. Z kolei czerwony utrzymuje fotosyntezę aż do zmierzchu i jest wprowadzeniem do fazy nocnej – która trwa 12 godzin (w tym czasie w szufladzie panuje ciemność). To naturalne odwzorowanie światła słonecznego, którego potrzebują rośliny, aby zachować cenne właściwości. Dzięki temu ogórki, papryka, szpinak czy marchew nie tracą witamin i minerałów, a my możemy cieszyć się ich smakiem przez dłuższy czas. Co za tym idzie, możemy lepiej zadbać o nasze zdrowie i odporność, która – nie ma wątpliwości – jest dziś na wagę złota.

Niezbędnik początkującego wegetarianina (i nie tylko). Jak komponować zielony jadłospis i przechowywać produkty roślinne, żeby cieszyły doskonałym smakiem?

autor: Agnieszka Małgorzata Adamska

Dieta wegetariańska to jeden z najzdrowszych sposobów żywienia – nic dziwnego zatem, że decyduje się na nią coraz więcej osób. Niezależnie od tego, czy aspirujesz do miana prawdziwego roślinożercy, czy chcesz po prostu jeść zdrowo, powinieneś zadbać o odpowiednie wyposażenie lodówki i spiżarni. Podpowiadamy, jakich produktów nie może zabraknąć w roślinnej diecie.

Adobe Stock

Wegetarianizm to całkowita rezygnacja z mięsa i ryb. Ten sposób żywienia dopuszcza jednak produkty odzwierzęce – mleko, jaja, nabiał oraz miód. Ponadto w diecie wegetariańskiej nie może zabraknąć pełnoziarnistych zbóż oraz warzyw i owoców, które są niezwykle ważnym źródłem witamin i mikroelementów. Warto wiedzieć, że wegetarianizm to coś więcej niż tylko sposób żywienia – to także styl życia propagujący zdrowe nawyki, jak np. ruch, troska o środowisko i dobro zwierząt, koncentracja na produktach z pewnych oraz bezpiecznych źródeł itp.

Wiele osób przyznaje, że przechodząc na dietę wege, poczuły się znacznie lepiej, zyskały więcej energii i zgubiły zbędne kilogramy. Nic w tym dziwnego – mądrze eliminując (lub ograniczając) mięso na rzecz zdrowszych i lżejszych produktów roślinnych, dostarczamy organizmowi wiele cennych składników odżywczych, które w diecie mięsnej często były niewystarczające. Co więcej, roślinny jadłospis syci na długo, dzięki czemu nie mamy potrzeby sięgania po niezdrowe przekąski i słodycze, a waga sama zaczyna lecieć w dół. Tyle korzyści – dlaczego więc nie spróbować?

Technologia HarvestFresh pozwala cieszyć się naturalnym bogactwem świeżych roślin dużo dłużej niż w zwykłych warunkach? Potwierdziły to badania w niezależnych laboratoriach Intertek na podstawie pomiarów witaminy C i witaminy A w pomidorach i zielonej papryce, bezpośrednio poddanych działaniu technologii świetlnej w porównaniu z dniem 0 w okresie 7 dni.

Wegetarianizm to nie tylko sałata

Pierwsze kroki na drodze do roślinnej diety nigdy nie są proste. W głowie pojawia się mnóstwo pytań o to, które produkty wybierać, jak komponować zdrowe i wartościowe posiłki, jak uniknąć rutyny czy nudy na talerzu itp. Uspokajamy – w rzeczywistości dieta wegetariańska to żadna alchemia. Kiedy już zapoznasz się z wartością odżywczą poszczególnych składników, przekonasz się, że tworzenie roślinnych jadłospisów jest bardzo proste i całkowicie intuicyjne. Gdy masz pod ręką tak wiele produktów, nuda także ci nie grozi. Przygoda z wegetarianizmem to niekończąca się zabawa w łączenie, której wynikiem są nowe kulinarne odkrycia i moc wspaniałych smaków. Kto wie, może zielony styl żywienia obudzi w tobie prawdziwą pasję do gotowania?

Co powinno znaleźć się w lodówce i spiżarni każdego wegetarianina?

Eliminując lub ograniczając białko zwierzęce, należy je zastąpić odpowiednimi zamiennikami, żeby nie dopuścić do niedoborów w organizmie. Najbardziej polecane są oczywiście strączki – fasola, bób, soja, soczewica i ciecierzyca. Każda z tych roślin to doskonałe źródło białka, a także cennych pierwiastków i witamin, jak np.: żelazo, mangan, potas, fosfor, wapń, magnez, siarka i krzem oraz witaminy z grupy B, kwas foliowy, witamina E. Suszone strączki najlepiej przechowywać w szczelnych pudełkach i słoikach, w zacienionym miejscu. Takie produkty wyróżniają się dużą trwałością, jednak należy pilnować, żeby do środka nie dostała się wilgoć. Świeżą fasolę i bób przechowujemy w dolnej części lodówki. Żeby warzywa zachowały świeżość i jak najwięcej cennych składników odżywczych, należy spożyć je w ciągu kilku dni.

W diecie roślinnej nie może zabraknąć produktów zbożowych, które stanowią ważne źródło błonnika, wielu witamin z grupy B (tiamina, ryboflawina, niacyna i kwas foliowy) oraz składników mineralnych (żelazo, magnez i selen). Kasze, pieczywo pełnoziarniste czy płatki owsiane to doskonała baza dla zdrowych, sycących posiłków, które dostarczą energii na cały dzień. Kasze i płatki przechowujemy w szczelnych słojach lub w pojemnikach, najlepiej z dala od słońca.

Cennym źródłem białka oraz wapnia są produkty mleczne i jajka. Wegetarianie – w odróżnieniu od wegan – dopuszczają nabiał w diecie, dzięki czemu jest ona bardziej różnorodna i wartościowa. Sięgając po sery i mleko, warto pamiętać o umiarze. Produkty mleczne mają w sobie dużo tłuszczu, a zawarta w nich laktoza może podrażniać przewód pokarmowy, wywołując nieprzyjemne dolegliwości. Jeżeli nie wyobrażasz sobie życia bez serów, sięgaj po twarogi oraz półtłuste sery twarde. W przypadku problemów jelitowych, znacznie lepszą alternatywą dla klasycznego mleka będą roślinne zamienniki (napoje sojowe, ryżowe czy migdałowe) albo mleko bez laktozy. Nabiał przechowujemy w lodówce. Zwykle są to produkty krótkoterminowe, które należy spożyć w ciągu kilku dni.



W diecie wegetariańskiej nie może zabraknąć warzyw i owoców – to one sprawiają, że każdy posiłek nabiera barw i wyjątkowego smaku, a do tego są prawdziwą bombą cennych witamin i mikroelementów. Osoby na diecie roślinnej powinny szczególną uwagę przywiązywać do zielonych warzyw, które stanowią doskonałe źródło łatwo przyswajalnego żelaza. Zaliczamy do nich m.in.: szpinak, jarmuż, brokuły, natkę pietruszki oraz brukselkę. Żelazo znajdziemy także w chrzanie, kalarepie, czosnku i w burakach. Wchłanianie żelaza ułatwiają owoce i warzywa bogate w witaminę C: papryka, brukselka, natka pietruszki, porzeczki, truskawki, owoce cytrusowe, ananasy, maliny itp. Jak przechowywać owoce i warzywa, żeby nie straciły właściwości odżywczych i doskonałego smaku? Większość z nich lubi chłód i zacienione miejsca. W takich warunkach najlepiej czują się warzywa liściaste i korzeniowe, a także papryka, ogórki, cukinia, kalafior, brokuły i świeże owoce sezonowe. Poza lodówką z powodzeniem możesz trzymać pomidory, banany i cytrusy – tym gatunkom wystarczą warunki pokojowe.

Innowacyjna technologia światła dla pełnej świeżości i lepszego smaku

Chłód lodówki przedłuża trwałość i świeżość produktów spożywczych, ale niestety może pozbawić je witamin i mikroelementów. Na wartość odżywczą warzyw i owoców wpływa też czas przechowywania. Idealnym rozwiązaniem byłoby spożywanie świeżych produktów zaraz po zakupie, ale wszyscy zdajemy sobie strawę, że w praktyce byłoby to bardzo trudne. Jak sobie radzić z tym problemem? Z pomocą przychodzi innowacyjna technologia światła, która imituje naturalne warunki, w jakich rosną i dojrzewają rośliny.

Bogactwo witamin i minerałów w warzywach i owocach to w dużej mierze zasługa promieni słonecznych. Co więcej, cykl naturalnego światła w pełni w pełni harmonizuje się z rytmem ich wzrostu. Oznacza to, że gdyby zapewnić roślinom dostęp do światła w pełni odpowiadającemu światłu słońca, nie tylko zachowałyby trwałość, ale także cenne składniki odżywcze. Naukowcy współpracujący z marką Beko postanowili odtworzyć ten proces we wnętrzu lodówek. Jak to działa w praktyce?

W lodówkach Beko z technologią HarvestFresh wykorzystano innowacyjną technologię trzech kolorów, które w pełni odpowiadają naturalnemu cyklowi światła słonecznego. Każda roślina do prawidłowego rozwoju potrzebuje zarówno światła, jak i ciemności. Cykliczne zmiany barw i natężenia promieni słonecznych mają ogromny wpływ na ich wzrost, jakość i skład mineralny. W lodówkach Beko z technologią HarvestFresh wykorzystano kolory – niebieski, zielony i czerwony, które mają za zadanie imitować naturalny, 24-godzinny cykl słoneczny. Wszystko to dzieje się w specjalnej szufladzie w dolnej części lodówki, przeznaczonej do przechowywania warzyw i owoców. Umieść w niej świeże produkty, a moc światła sprawi, że zachowają więcej cennych składników odżywczych, będą dłużej świeże i smaczne.

Lodówki Beko z HarvestFresh to doskonały sprzymierzeniec w diecie roślinnej. Dzięki innowacyjnej technologii twoje owoce i warzywa zawsze będą cieszyły doskonałym smakiem i świeżością.

Warzywa i owoce obowiązkowe w menu. To prawdziwe bomby witaminowe!

autor: Magdalena Kowalczyk

Warzywa i owoce to niezbędny element zdrowej diety. Dowiedz się, które z nich to prawdziwe bomby witaminowe i jak je przechowywać, żebyś mógł wyczarować z nich pełne wartościowych składników, pyszne i kolorowe posiłki.

Adobe Stock

Dietetycy z całego świata oszaleli na punkcie superfood, czyli odżywczych i nieprzetworzonych produktów spożywczych. Zwykle wśród nich wymieniają ananasy, banany, nasiona chia czy jagody goji. Zanim jednak sięgniesz po egzotyczne rarytasy, przyjrzyj się warzywom i owocom uprawianym lokalnie. Doceń jabłka. To naturalne przeciwutleniacze, które dzięki zawartych w nich flawonoidach opóźniają proces starzenia i chronią przed chorobami nowotworowymi. Wspomagają odchudzanie i oczyszczają organizm z toksyn. Kipią od witamin A, C, E, K, B6. Najwięcej wartości odżywczych i leczniczych mają surowe jabłka, jedzone wraz ze skórką. To właśnie pod nią kryje się najwięcej błonnika oraz spora zawartość witaminy C!

W przeciwieństwie do południowych owoców jabłkom służy przechowywanie w lodówce. Nie zapomnij tylko wyjąć ich z plastikowej torby. Po zerwaniu nadal zachodzi w nich proces dojrzewania za sprawą wydzielanego przez nie etylenu. W szczelnym zamknięciu narazisz je na przyspieszone psucie i beztlenową fermentację.

Witaminy spełniają szereg funkcji prozdrowotnych, stanowią także wsparcie w profilaktyce chorób układu krążenia czy chorób nowotworowych, jednak ich źródło musi być naturalne i powinny być one dostarczane codzienne z pożywieniem.

Zadaniem składników mineralnych, a także witamin w organizmie jest funkcja regulująca. Oznacza to, że uczestniczą w procesach metabolicznych i reakcjach zlokalizowanych w tkankach i komórkach. Niektóre składniki mineralne są budulcem kości, zębów i innych tkanek (np. fosfor, fluor, magnez, wapń) lub wchodzą w skład czerwonych krwinek (żelazo).

Foliany - znane są jako kwas foliowy. Przyczyniają się do wzrostu tkanek matczynych w czasie ciąży, pomagają w prawidłowej syntezie aminokwasów, produkcji krwi i biorą udział w procesie podziału komórek. Dodatkowo pomagają w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu homocysteiny, utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych i przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Dobrym źródłem folianów są: szpinak, pietruszka korzeń i natka, szparagi, bób, brukselka, jarmuż, brokuły, buraki, fasolka szparagowa, cukinia, boćwina.

Witamina E - pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Dużo witaminy E zawierają takie produkty jak: natka pietruszki, papryka zielona, papryka czerwona, pietruszka korzeń, kapusta włoska, czarne jagody, szpinak, szparagi, nektarynki, sok żurawinowy.

Witamina K - przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi oraz pomaga w utrzymaniu zdrowych kości. Bogate w witaminę K są: natka pietruszki, boćwina, jarmuż, szpinak, brukselka, sałata, rukola, kapusta i kalafior.

Witamina C - pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym oraz w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia właściwego funkcjonowania naczyń krwionośnych, kości, chrząstki, dziąseł, skóry i zębów. Przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego i pomaga w funkcjonowaniu układu nerwowego, utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych, zmniejszeniu uczucia zmęczenia i znużenia. Dobre źródła witaminy C to: porzeczki, natka pietruszki, papryka czerwona, jarmuż, brukselka, brokuły, kalafior, truskawki, pomarańcze, sok grejpfrutowy, maliny.

Witaminy spełniają szereg funkcji prozdrowotnych, stanowią także wsparcie w profilaktyce chorób układu krążenia czy chorób nowotworowych, jednak ich źródło musi być naturalne i powinny być one dostarczane codzienne z pożywieniem.

Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje prawie 20 witamin i składników odżywczych, które najlepiej chronią przed nowotworami, schorzeniami serca, nadciśnieniem i wzmacniają odporność. Wśród nich wymienia witaminy A i C, które w dużej ilości są dostępne w natce pietruszki.

Dlatego podczas jej przechowywania w lodówce kluczowe jest zachowanie wspominanych witamin. Istotną rolę odgrywa tu światło. Zastosowanie w lodówce oświetlenia imitującego naturalny cykl dnia i nocy sprawia, że natka pietruszki nie tylko zachowuje wspomniane witaminy, lecz także wykazuje tendencję do wytwarzania ich w większej ilości. Technologia HarvestFresh jest wykorzystywana w lodówkach Beko, a jej efektywność w przechowywaniu warzyw i owoców potwierdziły niezależne badania laboratorium Intertek.

Jakie jeszcze korzyści niesie dodawanie natki pietruszki do zup i sałatek? Tiaminę, ryboflawinę, foliany, magnez, fosfor, potas czy cynk. Dlatego niepozorne zielone listki z powodzeniem można umieścić na liście superfoods.

Testy Intertek wykonywane także na innych warzywach i owocach, m.in. pomidorach, truskawkach, szpinaku, selerze czy zielonej papryce, udowodniły, że zastosowanie światła o różnych barwach pozytywnie wpływa na poziom witamin nawet po 7 dniach przechowywania w lodówce. Jest to więc dobra wiadomość dla tych, którzy robią zakupy raz w tygodniu. Zielona papryka nie musi zatem zostać wykorzystana od razu. To warzywo zawierające mnóstwo witaminy C, E i z grupy B, beta-karoten, likopen, potas, cynk, selen, fosfor i magnez najzdrowsze jest na surowo. Dzięki zawartości kwasu foliowego wspomoże przyszłe mamy, a niska kaloryczność sprawia, że możesz ją jeść bezkarnie nawet podczas odchudzania.

Choć wielu z nas nadal przechowuje je wyłącznie w temperaturze pokojowej, gdzie dość szybko stają się przejrzałe, wiedz, że pomidory dobrze jest trzymać w lodówce. Wbrew pozorom nie tracą przez to zbytnio smaku (chyba że pozostają w chłodzie bardzo długo), a większość z nas nie odróżni pomidorów przechowywanych w lodówce i poza nią.

Dlaczego warto „grać” w pomidora? Bo jego odżywcze właściwości są imponujące. Dwa duże pomidory pokrywają dzienne zapotrzebowanie na witaminę C! Zawierają ponadto witaminy z grupy B, PP,K oraz rzadko występujące w jedzeniu mikroelementy, jak kobalt miedź czy mangan. Trudno uwierzyć, że jeszcze dwa stulecia temu uchodziły za trujące!

Mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe. Są bogate w witaminy z grupy B, C, E, i K oraz wapń, magnez, potas, fosfor, miedź, pektyny i żelazo. W lodówce można je śmiało umieścić luzem (lub w otwartych pojemnikach) w specjalnie wyznaczonych szufladach, w które są wyposażone nowoczesne chłodziarki. Jak wiele świeżych produktów maliny źle reagują na wilgoć. Nowoczesne lodówki zwykle skutecznie odprowadzają jej nadmiar, by zapobiegać psuciu się warzyw i owoców. Dlatego nie zamykaj ich w plastikowych torebkach i pojemnikach. Nagromadzenie dwutlenku węgla prowadzi do gnicia, powstawania stęchłego zapachu, a nawet wydzielania rakotwórczych azotynów.

Wielu zwyczajnie nie wie, co z nią zrobić. Tymczasem możesz ją dodać do domowych soków lub przetworów z warzyw i owoców. Jej regularne spożywanie obniża ciśnienie tętnicze krwi, zmniejsza ryzyko udaru i zawału. Aronia stanowi też źródło antocyjanów, które chronią komórki przed stresem oksydacyjnym i mutacjami DNA, będącymi przyczyną nowotworów. Przetrwa w lodówce nawet 2 tygodnie.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.